Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DEWEY ONLU SINIFLANDIRMA SİSTEMİNİN İSLAMİ İLİMLER TASNİFİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ (İSAM KÜTÜPHANESİ-NEÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ KÜTÜPHANESİ ÖRNEĞİ)
Dewey Onlu Sınıflandırma sistemi, dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan önemli bir tasnif sistemidir. Melvil Dewey tarafından oluşturulan bu sistem, kitap tasnifi konusundaki ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla geliştirilmiştir. Dewey Onlu Sınıflandırma sisteminde, İslam dini 297 tasnif numarası içinde tasnif edilir. Bu sayısal değer içinde, İslami ilimlerin on alt başlığa ayrıldığını görürüz. Alt başlıklar genellikle akademik açıdan oluşan İslami ilimler tasnifiyle uyumludur. Ancak çeşitli eksiklikleri de barındırmaktadır. Bu çalışmada Dewey Onlu Sınıflandırma sisteminin İslami ilimlere uygulanışı incelenecektir. Bu inceleme yapılırken İslami ilimler alanının önemli kütüphaneleri olan İSAM Kütüphanesi ile NEÜ AKİF Kütüphanesi’nin uygulamaları da ele alınacaktır. Karşılaşılan tasnif problemleri değerlendirilerek çözüm önerilerine yer verilecektir.

Keywords
Kütüphane, Tasnif, İslami İlimler, Dewey

Advanced Search


Announcements

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri