Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DEKİ CITTASLOW KENTLERİ’NDE KALABALIKLAŞMA VE SAKİNLİĞİN KAYBOLMA RİSKİ
(THE RISK OF OVERCROWDING AND LOSE OF CALMNESS IN CITTASLOW CITIES IN TURKEY )

Yazar : Aykut PAJO    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 13
Sayfa : 460-475
434    556


Özet
Birbirine benzeyen beton binalar arasında yaşamaktan sıkılan insanlar doğa ile iç içe olmak, özgün yapıda şehirler görmek, misafirperver insanlar tanımak, yerel ve doğal ürünler tüketmek vb. sebepler ile özgün yapılarını korumayı başarmış küçük kent ve köylere günübirlik ziyaretlerde bulunmaktadırlar. Cittaslow Kentleri özgün yapıları, yerel ürünleri, bozulmamış doğası vb. ile özellikle büyük kentlerde yaşayan insanlar için bir çekim merkezi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu durum Cittaslow Kentleri için istenen bir durum olmak ile birlikte, yoğun ziyaretçi akınına uğraması şehrin sakinliğinin yok olmasına neden olabilir. Bu çalışmada sakinliği tehlike altında olan Cittaslow Kentleri tespit edilmiş, sakinliğin korunması konusunda kentlerin aldıkları önlemler incelenmiş, sonuç kısmında da çözüm ve önerilere yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Yavaş şehir, yavaş yemek, sakinlik, sürdürülebilirlik

Abstract
Among the concrete buildings that resemble each other in the city where they live, people who are bored, visit small cities and towns that have managed to protect their original structures, for the purposes of being in harmony with nature, meeting hospitable people, consuming local and natural products for one day. The cities of Cittaslow come forward as being attractive places with their original buildings, local products, unspoiled nature and so on.. especially for people living in big cities. Whereas this situation is desirable for Cittaslow Cities, heavy visitor flow may cause the lose of the calmness of the city. In this study Cittaslow Cities, which are in danger of calmness, were identified and the precautions taken by the cities on the protection of their calmness were examined and solutions and suggestions were given in the conclusion.

Keywords
Cittaslow, slow food, calmness, sustainability

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri