Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


GELENEKSEL TÜRK EVİ İÇ MİMARİSİNDE AHŞAP DONATI ELEMANLAR ve BEZEMELER: KONYA EVLERİ
(WOODEN EQUIPMENT ELEMENTS and ORNAMENTATINON IN INTERIOR ARCHITECTURE OF TRADITIONAL TURKISH HOUSE: KONYA HOUSES )

Yazar : Osman PERÇİN   - Ali Fuat BAYSAL  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 18
Sayfa : 223-245
128    224


Özet
Bu çalışmada, geç dönem geleneksel Konya evlerinin bazı ahşap donatı elamanları ve iç mekân planlamasındaki önemi incelenmiştir. Türk evlerinin plan tipleri ve yapısal özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu bağlamda Konya evlerinin genel özellikleri değerlendirilmiştir. Geleneksel Konya evleri plan açısından genellikle iki katlıdır ve üst kata bir merdivenle çıkılmaktadır. Ailelerin sosyo-ekonomik durumları evlerin genel özelliklerine ve iç mekân düzenlemesinde etkilidir. Söz konusu evlerin yapılış tarzı ve mimari özellikleri dikkate alındığında odaların konumlandırılmasında sofalar ve iç mekân düzenlenmesinde ahşap donatı elemanları önemli rol oynar. Sonuç olarak Konya evlerinin plan tipleri, cephe ve yapısal özellikleri, ahşap donatı elemanları, iç mekân düzenlemeleri incelendiğinde geleneksel Türk evinin genel karakterini yansıttığı görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Türk evi, Konya evleri, iç mekan planlaması, plan tipleri, ahşap donatı elemanlar

Abstract
In this study, the wooden equipment elements and the importance in the interior planning of late-period traditional Konya houses were examined. General characteristics of Konya houses were evaluated in this context by giving general information about plan types and structural features of Turkish houses. As in traditional Turkish houses, considering the construction style and architectural characteristics of Konya houses, sofas play an important role in regulating the rooms. In addition, the wooden equipment elements in Konya houses have an important effect on the interior arrangements of the rooms. Traditional Konya houses are usually two storeys, and reached by staircase to the upstairs. The socio-economic situation of the families affected the general characteristics of the houses and the interior space arrangement. Consequently, when the examined the properties of plan type, facade and structural properties, wooden equipment elements, interior arrangement of Konya houses, it seems to reflect the general characteristics of the traditional Turkish house.

Keywords
Turkish house, Konya houses, indoor planning, plan types, wooden equipment elements

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri