Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SİLAHLI ÇATIŞMALARDA SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI KULLANIMININ ULUSLARARASI HUKUKA UYGUNLUĞU
(COMPLIANCE OF USING UNMANNED COMBAT AERIAL VEHICLES IN ARMED CONFLICTS TO INTERNATIONAL LAW )

Yazar : Kenan DÜLGER    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 20
Sayfa : 102-133
53    26


Özet
Teknoloji çağında otonom ve/veya yarı otonom denilen insansız sistemlerin savunma ve güvenlik alanlarında kendisini göstermesi ile birlikte silahlı çatışmalardaki en etkili kaynak olan insan unsurunun önemi giderek azalmaya başlamıştır. Savunma ve güvenlik alanlarında kullanılan her yeni silah ya da teknolojik aygıtın kullanımının hukuka uygunluğu tartışmalıdır. İnsansız hava araçları, buna verilebilecek güzel bir örnek teşkil eder. Bugüne kadar gerçekleştirilen silahlı saldırılarda kullanılan insansız hava araçlarının yol açtığı sorunlar nedeniyle yöneltilen eleştiriler ve hukuka uygunlukları konusundaki tereddütler giderek artış göstermiştir. Bu bağlamda mevcut uluslararası hukuk kurallarına göre insansız hava araçlarının kullanılmasının hukuka aykırı olup olmadığı incelenmektedir.

Anahtar Kelimeler
İnsansız Hava Aracı, Silahlı Çatışma, Otonom Sistemler, Silahlı İnsansız Hava Aracı, Silahlı Saldırı, Dron

Abstract
In the age of technology, with the autonomous and/or semi-autonomous unmanned systems have emerged in defense and security fields, the importance of the human element, which is the most effective source of armed conflicts, has gradually started to decrease. The lawfulness of the use of every new weapon or technological device used in defense and security fields is controversial. Unmanned aerial vehicles are a good example. Concerns about the problems caused by unmanned aerial vehicles used in the armed attacks carried out to date and the doubts about the legal compliance have increased. In this context, it is examined whether the use of unmanned aerial vehicles is unlawful in accordance with international law.

Keywords
Unmanned Aerial Vehicle, Armed Conflict, Autonomous Systems, Unmanned Combat Aerial Vehicle, Armed A

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri