Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KREDİ KARTLARININ AKILCI KULLANIMINDA KİŞİSEL TUTUM VE ÖZELLİKLERİN ROLÜ
(THE ROLE OF PERSONAL ATTITUDES AND CHARACTERISTICS IN RATIONAL USE OF CREDIT CARDS )

Yazar : Rüştü YAYAR    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 20
Sayfa : 45-58
25    25


Özet
Kredi kartları hayatın vazgeçilmez ödeme araçlarındandır. Bireyler ve ekonomi için kredi kartları akılcı kullanıldığında yararlı akılcı kullanılmadığında ise zararlıdır. Bu çalışmanın amacı, kredi kartlarının akılcı kullanımını etkileyen kişisel tutum ve özellikleri belirlemektir. Çalışma Tokat ili kent merkezinde, kamu kurumlarında çalışan personel sayısı ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın verileri yüz yüze görüşme tekniğiyle 368 kamu çalışanından derlenmiştir. Araştırmada, açımlayıcı faktör, regresyon ve varyans analizi yapılmıştır. Kredi kartlarına duyulan güven arttıkça, kredi kartları daha rasyonel kullanılmaktadır. Kredi kartsız harcama alışkanlıkları kredi kartının rasyonel kullanımını doğrudan etkilemektedir. Ayrıca, gelir düzeyi arttıkça kredi kartları rasyonel kullanılmamaktadır.

Anahtar Kelimeler
kamu çalışanları, kredi kartları, akılcı davranış, regresyon analizi

Abstract
Credit cards are indispensable payment instruments in our life. Credit cards for individuals and the economy are useful when used reasonably, and harmful when not used rationally. The purpose of this study is to determine personal attitudes and characteristics that influence the rational use of credit cards. The study is limited to the number of personnel working in public institutions in the city center of Tokat province. The data of study were collected from 368 public employees by face-to-face interview technique. In the study, exploratory factor, regression and variance analysis were used. As the confidence in credit cards increases, credit cards are used more rationally. Spending habits without credit cards directly affect the rational use of credit cards. In addition, credit cards are not used rationally as income level increases.

Keywords
public employees, credit cards, rational behavior, regression analysis

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri