Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKLER’DE AVCILIK
(HUNTING AMONG TURKS )

Yazar : Sinan ÇAYA    
Türü :
Baskı Yılı : 2
Sayı : 3
Sayfa : 86-95
1318    1166


Özet
Türkler Orta Asya günlerinden beri daima avcılıkla meşgul oldular. İyi bir avcı olmak bir erkek için erdemdi ve bazen erkekliğe geçişte de bir genç için erginleme (tekris) ritüellerinden birini oluşturmaktaydı. Türk folkloru avcılıkla ilgili menkıbe, atasözü ve teşbihlerle doludur. Bazı av hayvanlarının konumu ve önemi daha bir ağırlıklıdır. Avrupa’da avcılık asillere inhisar ederken Türkler’de herkesin harcı olagelmiştir. Avcılık bir dış mekânlar hobisi olarak günümüze ulaşmış bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Av, avcı, avcılık, Türkler, kültür (ekin / hars)

Abstract
Turks have always engaged in hunting since the days in central Asia. Being a good hunter was a virtue for a man and it sometimes constituted one of the initiation rites into manhood for the adolescents. Turkish folklore is full of legends, proverbs and metaphors involving hunting. Some hunt animals are predominantly important. While in Europe hunting was confined to the nobility, for Turks it was an equalitarian activity. To this day, hunting has survived as an outdoor hobby.

Keywords
Prey, hunter, hunting, Turks, culture.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri